Żagańskie Lato Filmowe ,,POGRANICZA” – podsumowanie

W dniach 2–4 lipca odbyło się Żagańskie Lato Filmowe POGRANICZA. Był to pierwszy autorski przegląd filmowy w Żaganiu. Przez trzy dni trwała uczta filmowa. Zaproponowaliśmy zróżnicowany program, który stanowił kompleksową całość skupioną wokół motywu przewodniego. Wydarzeniu towarzyszyło wiele filmowych emocji.

 

„Pogranicza” z jednej strony nawiązywały do transgranicznego położenia Żagania, z drugiej do granic w wymiarze cywilizacyjnym: globalnym i planetarnym. Podczas przeglądu poznaliśmy filmową historię Dolnego Śląska (spotkanie z Lechem Molińskim z Wrocławskiej Fundacji Filmowej), zaś w sekcji (OD)ZYSKANE NA EKRANIE filmowe plenery tzw. Ziem Odzyskanych (filmy „Kocham kino” i „Do widzenia, do jutra…”). Nie zabrakło czeskiej inteligentnej ironii i satyry („Zagubieni” w KINO EUROPY ŚRODKA) ani kina młodych widzów (PORANKI). Zaprezentowaliśmy również najlepsze filmy dokumentalne o granicach wzrostu i kondycji ludzkiej („Sól Ziemi” oraz „Antropocen: epoka człowieka”), które stanowiły klamrę spinającą program. Spacer „Filmowy Żagań” w obrębie starego miasta poprowadził Marek Łazarz z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

 

W ciągu trzech dni przegląd odwiedziło ok. 175 osób. Prawdziwym hitem okazały się poranne projekcje dla dzieci, które były poprzedzone wprowadzeniem Wioletty Stachury. Okazało się, że zrozumienie przesłania animacji „Filonek Bezogonek” oraz „Jakub, Mimmi i gadające psy” nie stanowiło najmniejszego problemu. Były to szczególnie wzruszające momenty, kiedy młodzi widzowie mówili wprost o potrzebie współpracy, pomocy wzajemnej i dobrym sercu.

 

Pogranicza to obszar między czymś a czymś, przestrzeń transmisji kulturowej. Taka była też idea przeglądu: operować granicami gatunkowymi i przedstawić szerokie spektrum filmowych narracji. To także miejsce twórczej dyskusji i dialogu, co udało nam się zrealizować podczas szeregu rozmów wokół filmów – w sali kinowej, a także w kuluarach.

 

Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, podziękowań i opinii podkreślających potrzebę organizacji w Żaganiu takiego wydarzenia. Przegląd tętnił atmosferą, dzięki której wszyscy mogliśmy poczuć się jego częścią. Był pierwszym krokiem w kierunku wydarzenia cyklicznego, które stanie się rozpoznawalnym w regionie festiwalem filmowym. Pomysły na nowe działania pojawiły się jeszcze w czasie jego trwania.

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas