Żagańskie Centrum Informacji Turystycznej *** 

Żagańskie Centrum Informacji Turystycznej mieści się w samym centrum miasta w dawnym „ domku portiera” tuż przy Żagańskim Pałacu Kultury. Jesteśmy firmą, która od wielu lat prowadzi szeroki zakres usług turystycznych. W naszym biurze uzyskać można kompleksową informację o mieście i jego zabytkach, a także poznać miasto osobiście dzięki naszym miejskim przewodnikom, którzy są do Państwa dyspozycji Z wielką przyjemnością zabierzemy Państwa w podróż po Żaganiu.

 

Najważniejsze zadania Centrum Informacji Turystycznej:

– aktualizowanie bazy turystycznej,

– informowanie o wydarzeniach kulturalnych,

– poradnictwo dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych,

– obsługiwanie turystów krajowych i zagranicznych,

– sprzedaż pamiątek,

– gromadzenie i przetwarzanie informacji z miasta i okolic,

– współpraca z miastami partnerskim

 

Godziny otwarcia: 

1.04 – 30.09

wtorek- piątek 9:00- 17:00

sobota – niedziela 10:00-17:00

1.10 -31.03

wtorek – piątek 9:00 – 16:00

sobota – niedziela – nieczynne

Poniedziałek – nieczynne

Kontakt:

tel. + 48 68 477 10 01

tel. kom. +48  602 629 907

e-mail: it@um.zagan.pl

ul. Szprotawska 4 (dawna Baszta / Domek Portiera)

68-100 Żagań

 

PRZEWODNICY

Halina Dobrakowska 

 przewodnik turystyczny po Żaganiu,  Dolnym Śląsku  i Sudetach  oraz rejon Niemiec i Czech od roku 1978, także w języku niemieckim, regionalistka, pilot wycieczek, badacz i  tłumacz wielu tekstów z dziedziny historii regionu i turystyki, doktorat z geografii regionalnej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania i Stowarzyszenia „Miasto bez Granic”. Odpowiedzialna za prowadzenie kontaktów z miastami partnerskimi, działania i wymianę kulturalną. Prowadzi i pisze projekty wspólnie z Urzędem Miasta i innymi instytucjami, współorganizuje  takie imprezy jak: „Imieniny u Doroty” czy Żaganianin Roku, działa na rzecz rozwoju i promocji miasta Żagania. Na co dzień dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej i  Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Wiechlicach.

Adam Raciborski

przewodnik turystyczny po dawnej stolicy księstwa żagańskiego i rezydencji pałacowo-parkowej w Żaganiu. Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich , redaktor merytoryczny książki „ Ulicami miasta Żagania „. Życie osobiste członków rodziny książęcej nie jest mu obce. Każda wizyta w rezydencji książęcej odkrywa kolejne tajemnice.  Od kilku lat prowadzi badania na temat pałacu książęcego i parku. Menadżer w turystyce i rekreacji,  popularyzator regionalistyki, propagator ochrony żagańskich zabytków – w latach 2008-2011 był inicjatorem wpisania Zespołu Poaugustiańskiego na listę Pomników Historii RP. Prywatnie zajmuj się genealogią rodziną.

Beata Pawlikowska

Pochodzi z Górnego Śląska, nauczyciel i krajoznawca. Zakochana w swoim mężu i w Żaganiu. Temu diabelsko pięknemu miastu oddała swoją duszę, mężowi zaś rękę :). Świadczy szeroko zakres usług turystycznych, a od 2006 r. prowadzi Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu. Uwielbia podróże. Szeroko pojęta turystyka umożliwia jej liczne kontakty z ludźmi w każdym wieku. Jest to jej sposób na życie i wolny czas. Zaprasza wszystkich do odwiedzenia ziemi żagańskiej.
Certyfikowany przewodnik w Lubuskim Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych – ważność identyfikatora: 2022-12-31

 

Email : it@um.zagan.pl  tel : +48 68 477 10 01

 

NASZE ZABYTKI

Park Książęcy

Park Książęcy w Żaganiu powstał za czasów księcia Albrechta Wallenstaina. W XIX wieku 200 ha park przebudowę przeprowadzono na zlecenie księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord, pod kierunkiem księcia Hermann von Pückler-Muskau. Aktualnie powierzchnia parku obejmuje ok. 90 ha. Jest ogólnodostępny dla mieszkańców Żagania i gości.

Wieża Kościoła

Wieża kościoła poewangelickiego w Żaganiu. Pierwotnie była częścią ewangelickiego kościoła Trójcy Świętej. Kościół ten powstał w roku 1709 jako jeden z sześciu śląskich kościołów łaski. Od 2004 roku pełni funkcje turystyczne, jako wieża widokowa. W kryptach wieży znajduje się kaplicy i grobowiec książąt żagańskich z rodu Biron. Wieża została ufundowana w 1846 roku przez córki księcia kurlandzkiego i żagańskiego Piotra Birona, Joanne, Pauline i Dorotę de Talleyrand-Pèrigord.

Klasztor Opactwa Kanoników Regularnych

Powstały w XIII wieku jest najważniejszym elementem historycznego założenia urbanistycznego, wyróżniającym się w panoramie starego miasta jako wyodrębniona enklawa. Spośród trzech klasztorów kanoników regularnych istniejących w średniowieczu na terenie historycznego Śląska jest jedynym, który przetrwał czasy reformacji, będąc aż do pruskiej sekularyzacji na początku XIX wieku ważnym ośrodkiem nie tylko religijnym, ale także naukowym i oświatowym, promieniującym na całe księstwo żagańskie. W Żaganiu kształcili się wybitni teolodzy i znawcy prawa kanonicznego cenieni w Europie, a uniwersytecki poziom tej edukacji potwierdza unikatowa biblioteka klasztorna słynąca niegdyś z niezwykle zasobnego księgozbioru.<br /> Pod względem artystycznym zespół zabudowań klasztoru, ukształtowany ostatecznie w XVIII wieku, prezentuje znakomite połączenie architektury gotyckiej z barokową.<br /> http://www.wnmp.zagan.pl/

Replika Grobu Pańskiego

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu – replika Bożego Grobu w Jerozolimie w jego średniowiecznej postaci, kaplica przy kościele Nawiedzenia NMP w Żaganiu (tzw. Kościół „na Górce”). Pierwsza tego typu budowla na Śląsku; jedyna na terenie Polski kopia jerozolimskiej kaplicy z tego okresu. Powstała w 1598 z inicjatywy żagańskiego opata Kanoników Regularnych reguły Św. Augustyna- Jakuba II Liebiga.

Mauzoleum Książąt Żagańskich

Kościół pw. Św. Krzyża – Mauzoleum Książąt Żagańskich wzniesiony został w XIV wieku na miejscu drewnianej kaplicy dla trędowatych. Ufundowany został przez księżną Mechtyldę. Od 1847 do 1849 roku przeprowadzono prace remontowe, które były realizowane na zlecenie księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Pèrigord poszerzając jego funkcję na Mauzoleum Książąt Żagańskich o wyznaniu katolickim.

Pałac Książęcy

Pałac Talleyrandów w Żaganiu – barokowy pałac wybudowany w latach 1631-86 w Żaganiu. Właścicielami pałacu byli książęta: Albrecht Wallenstain, książę kurlandzki Piotr Biron i jego córki. Od 1846 roku księżna Dorota de Talleyrand-Pèrigord, jej potomkowie posiadali pałac do 1945 roku.

Muzeum Obozów Jenieckich

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu (wcześniejsza nazwa: Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu) utworzone zostało w 1971 roku na terenie, gdzie w latach II wojny światowej znajdował się Stalag VIIIC oraz Stalag Luft 3 Celem muzeum jest upamiętnienie martyrologii alianckich jeńców wojennych oraz ich działań mających na celu ucieczkę z niewoli.<br /> muzeum.zagan.pl

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas