Żagańskie Centrum Informacji Turystycznej ***
NASZE ZABYTKI
Park Książęcy
Park Książęcy w Żaganiu powstał za czasów księcia Albrechta Wallenstaina. W XIX wieku 200 ha park przebudowę przeprowadzono na zlecenie księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord, pod kierunkiem księcia Hermann von Pückler-Muskau. Aktualnie powierzchnia parku obejmuje ok. 90 ha. Jest ogólnodostępny dla mieszkańców Żagania i gości.
Wieża Kościoła
Wieża kościoła poewangelickiego w Żaganiu. Pierwotnie była częścią ewangelickiego kościoła Trójcy Świętej. Kościół ten powstał w roku 1709 jako jeden z sześciu śląskich kościołów łaski. Od 2004 roku pełni funkcje turystyczne, jako wieża widokowa. W kryptach wieży znajduje się kaplicy i grobowiec książąt żagańskich z rodu Biron. Wieża została ufundowana w 1846 roku przez córki księcia kurlandzkiego i żagańskiego Piotra Birona, Joanne, Pauline i Dorotę de Talleyrand-Pèrigord.
Klasztor Opactwa Kanoników Regularnych
Powstały w XIII wieku jest najważniejszym elementem historycznego założenia urbanistycznego, wyróżniającym się w panoramie starego miasta jako wyodrębniona enklawa. Spośród trzech klasztorów kanoników regularnych istniejących w średniowieczu na terenie historycznego Śląska jest jedynym, który przetrwał czasy reformacji, będąc aż do pruskiej sekularyzacji na początku XIX wieku ważnym ośrodkiem nie tylko religijnym, ale także naukowym i oświatowym, promieniującym na całe księstwo żagańskie. W Żaganiu kształcili się wybitni teolodzy i znawcy prawa kanonicznego cenieni w Europie, a uniwersytecki poziom tej edukacji potwierdza unikatowa biblioteka klasztorna słynąca niegdyś z niezwykle zasobnego księgozbioru.<br /> Pod względem artystycznym zespół zabudowań klasztoru, ukształtowany ostatecznie w XVIII wieku, prezentuje znakomite połączenie architektury gotyckiej z barokową.<br /> http://www.wnmp.zagan.pl/
Replika Grobu Pańskiego
Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu – replika Bożego Grobu w Jerozolimie w jego średniowiecznej postaci, kaplica przy kościele Nawiedzenia NMP w Żaganiu (tzw. Kościół „na Górce”). Pierwsza tego typu budowla na Śląsku; jedyna na terenie Polski kopia jerozolimskiej kaplicy z tego okresu. Powstała w 1598 z inicjatywy żagańskiego opata Kanoników Regularnych reguły Św. Augustyna- Jakuba II Liebiga.
Mauzoleum Książąt Żagańskich
Kościół pw. Św. Krzyża – Mauzoleum Książąt Żagańskich wzniesiony został w XIV wieku na miejscu drewnianej kaplicy dla trędowatych. Ufundowany został przez księżną Mechtyldę. Od 1847 do 1849 roku przeprowadzono prace remontowe, które były realizowane na zlecenie księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Pèrigord poszerzając jego funkcję na Mauzoleum Książąt Żagańskich o wyznaniu katolickim.
Pałac Książęcy
Pałac Talleyrandów w Żaganiu – barokowy pałac wybudowany w latach 1631-86 w Żaganiu. Właścicielami pałacu byli książęta: Albrecht Wallenstain, książę kurlandzki Piotr Biron i jego córki. Od 1846 roku księżna Dorota de Talleyrand-Pèrigord, jej potomkowie posiadali pałac do 1945 roku.
Muzeum Obozów Jenieckich
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu (wcześniejsza nazwa: Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu) utworzone zostało w 1971 roku na terenie, gdzie w latach II wojny światowej znajdował się Stalag VIIIC oraz Stalag Luft 3 Celem muzeum jest upamiętnienie martyrologii alianckich jeńców wojennych oraz ich działań mających na celu ucieczkę z niewoli.<br /> muzeum.zagan.pl