Gwiezdne wrota

Sekcja astronomiczna

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ogromy i nieprzenikniony jest otaczający nas wszechświat? Jeżeli tak, to sekcja astronomiczna jest właśnie dla Ciebie!

Sekcja Astronomiczna działająca przy Żagańskim Pałacu Kultury skupia miłośników astronomii, którzy promują wiedzę astronomiczną, przeprowadzają obserwacje, biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach z zawodowymi astronomami oraz warsztatach tematycznych. Uczestnicy, wiedzę teoretyczną przekładają na praktykę biorąc udział w wielu projektach jak na przykład: zegary słoneczne, czy techniki pracy astronomów w zakresie przetwarzania obrazów uzyskiwanych w największych obserwatoriach świata oraz przez teleskopy kosmiczne – WorkSchop2011 przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski.

Sekcja Astronomiczna zainicjowała i opracowała Astro-kalendarz, promujący wiedzę astronomiczną i związki Żagania z astronomią oraz Johannesem Keplerem.

Sekcja, co roku bierze czynny udział w organizacji cyklicznej imprezy dla mieszkańców Żagania pod nazwą „Kepleriada” prezentując swój sprzęt naukowy oraz owoce działalności. Bierze również udział w wielu projektach, badaniach oraz konkursach i konferencjach. Sekcja prowadzi własny serwis internetowy GWIEZDNE WROTA  poświęcony bardzo szerokim zakresie astronomii – astronomia.zagan.pl. Ogromnym wyróżnieniem w ostanim czasie było zajęcie  II miejsca w ogólnopolskim konkursie na popularyzację wiedzy astronomicznej pt. „A jednak się kręci”. Konkurs prowadzony był przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne z okazji Roku Heweliusza 2011.

Sekcja spotyka się w każdą środę od godz. 16:30 do 19:30 w Pałacyku przy ul. Jana Pawła II 7.

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas