Gwiezdne wrota

Sekcja astronomiczna

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ogromy i nieprzenikniony jest otaczający nas wszechświat? Jeżeli tak, to sekcja astronomiczna jest właśnie dla Ciebie!

Sekcja Astronomiczna działająca w ramach Centrum Kultury w Żaganiu skupia miłośników astronomii, którzy promują wiedzę astronomiczną, przeprowadzają obserwacje, biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach z zawodowymi astronomami oraz warsztatach tematycznych. Uczestnicy, wiedzę teoretyczną przekładają na praktykę biorąc udział w wielu projektach jak na przykład: zegary słoneczne, czy techniki pracy astronomów w zakresie przetwarzania obrazów uzyskiwanych w największych obserwatoriach świata oraz przez teleskopy kosmiczne – WorkSchop2011 przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski.

Sekcja Astronomiczna zainicjowała i opracowała Astro-kalendarz, promujący wiedzę astronomiczną i związki Żagania z astronomią oraz Johannesem Keplerem.

Sekcja, co roku bierze czynny udział w organizacji cyklicznej imprezy dla mieszkańców Żagania pod nazwą „Kepleriada” prezentując swój sprzęt naukowy oraz owoce działalności. Bierze również udział w wielu projektach, badaniach oraz konkursach i konferencjach. Sekcja prowadzi własny serwis internetowy GWIEZDNE WROTA  poświęcony bardzo szerokim zakresie astronomii – astronomia.zagan.pl. Ogromnym wyróżnieniem w ostanim czasie było zajęcie  II miejsca w ogólnopolskim konkursie na popularyzację wiedzy astronomicznej pt. „A jednak się kręci”. Konkurs prowadzony był przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne z okazji Roku Heweliusza 2011.

Sekcja spotyka się w każdą środę o godz. 16:00 w Pałacyku przy ul. Jana Pawła II 7.

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas