,,Aborygeni – rdzenni Australijczycy” – spektakl multimedialny z muzyką na żywo

Światowy Dzień Turystyki obchodzimy 27 września, a my dwa dni wcześniej 25.09 o godz. 19:00 zapraszamy Państwa na wspaniałą podróż na wielkim ekranie z Markiem Tomalikiem przy dźwiękach muzyki kwartetu ,,Czerwie”. Bezpłatne wejściówki do odbioru od jutra (21.09) w pok. nr 168

Przed spektaklem multimedialnym “Aborygeni Rdzenni Australijczycy” będzie miało miejsce spotkanie autorskie z Markiem Tomalikiem, który we wrześniu wydał swoją kolejną książkę “9 OGNISK”.

Treść książki jest bardziej podróżą do wewnątrz niż na zewnątrz, jak bardzo i jak daleko – dowiemy się już niebawem. Zapraszamy!

Więcej: http://australia-przygoda.com/09-09-premiera-ksiazki-9-ognisk/ oraz www.facebook.com/MarekTomalik9OGNISK

Spotkanie poprowadzi Renata Wcisło, dziennikarka Radia Zachód i

dyrektor programowy Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.
Opowieści zostaną zabarwione dźwiękami na żywo grupy Czerwie, najlepszej formacji wykonującej muzykę na żywo do filmów niemych w kraju.
Marek Tomalik – bielszczanin, podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii. Organizuje wyprawy w australijski Outback i do rdzennych ludów Meksyku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Kiedyś menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Współpracownik RMF Classic, National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach i mówca motywacyjny. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic.

„Czerwie” to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz  muzyki teatralnej i filmowej.  Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem  instrumentów i wartości  muzycznych, będący jednocześnie  fuzją wielu gatunków. Są twórcami  m.in.  muzyki  do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.  W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.

Zespół  skomponował muzykę do wielu filmów niemych i jest niewątpliwie jednym z nielicznych grup posiadających tak bogate doświadczenie w tym zakresie (20 lat działalności).

Zespół występował  na wielu festiwalach europejskich  m.in. na  prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej)  na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie  (2018);  w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie, na Niesse Film Festival  2019

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Grupa zagrala do tej pory ponad 800 koncertów  w Polsce i Europie m.in (Czechy , Słowacja , Węgry , Niemcy ,Holandia , Wielka Brytania )

Kwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, ściślej okolic Andrychowa, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007), wielu filmów niemych i dokumentalnych. Był wśród nich film o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci „Nie wolno się brzydko bawić” (w reżyserii Urszuli Sochackiej ,TVN/PISF). Xawery Żuławski nakręcił o nich etiudę dla TVP Kultura. www.czerwie.com.pl

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas