Żagański Park – Nasza Wspólna Sprawa

W programie proponujemy dwie prezentacje ekspertów, sesję pytań oraz dyskusję. Podejmiemy próbę wspólnego wypracowania rozwiązań, które będziemy mogli zastosować podczas drugiej – terenowej – odsłony Seminarium 8 października. W pierwszej teoretycznej części nasi goście przedstawią zasady projektowania parków oraz dobre praktyki. Agnieszka Kochańska opowie o estetyce i funkcjonalności w sztuce ogrodowej w odniesieniu do parku krajobrazowego w Żaganiu. Prelegentka jest architektem krajobrazu, autorką publikacji, projektów i opracowań naukowych związanych z zabytkowymi parkami na terenie woj. lubuskiego; uczestniczyła w społecznych rewitalizacjach parków i terenów zieleni, m.in. w Brodach (6. edycji), Iłowie Żagańskiej, Kalsku i Branitz; pełni funkcję ogrodnik Miejskiej Miasta Zielona Góra.

 

Jarosław Skorulski postara się odpowiedzieć na pytania: „Po co rewitalizować zabytki?”, „Komu na tym zależy, a komu powinno?”, „Jaka jest rola społeczności lokalnej w dążeniu do rewitalizacji?”. W prezentacji prelegent pokaże drogę, którą przebyła społeczność Zatonia w działaniach związanych z rewitalizacją obiektów znajdujących się na terenie sołectwa oraz opowie o współpracy między Otyniem, Żaganiem i Zatoniem. Ekspert jest pedagogiem z 30-letnim stażem, historykiem-regionalistą, Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM Zielona Góra; działaczem społecznym – współzałożycielem Stowarzyszenia Nasze Zatonie, fundatorem i prezesem Fundacji Ogrody Kultury im. księżnej Dino.

 

Po prezentacjach zapraszamy na sesję pytań oraz dyskusję pod roboczą nazwą „Park żagański. Metamorfozy i transformacje”, a następnie na rozmowy w kuluarach przy poczęstunku.

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas