Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

OKNO NA ŚWIAT – ARTETERAPIA MALARSTWEM CZYLI TWÓRCZA RESOCJALIZACJA

10 października | 17:00 - 19:00

Zapraszamy 10 października o godz. 17:00 na otwarcie IV charytatywnej wystawy prac malarskich wykonanych przez osoby pozbawione wolności z zakładu karnego w Krzywańcu pod tytułem ,,Okno na świat – arteterapia malarstwem czyli twórcza resocjalizacja”.

Mamy tu swoisty słoik szczęścia i motywację. Szczęście nastąpi jednak tylko wtedy, gdy wykonamy choć mały trud, aby postąpić zgodnie z przesłaniem tych idei. Niektóre spośród wymienionych mogą wydawać się banalne, błahe, inne natomiast głębokie i poważne. Ze wszystkich można wyciągnąć przynajmniej kilka wniosków:

  • Pomaganie jest dobre,

  • Pomaganie jest ważne,

  • pomagać może każdy i wszędzie,

  • każda pomoc jest wartościowa,

  • warto pomagać nie tylko dla innych, ale także dla siebie,

  • pomaganie zmienia świat na lepsze,

  • każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat,

  • sensowna pomoc działa długofalowo i zmienia coś więcej, niż tylko zewnętrzne okoliczności,

  • lepiej być dobrym, niż nie.

Szanowni Państwo, publikacja, którą oddajemy na Państwa ręce to zbiór prac malarskich, których twórcami są skazani z Zakładu Karnego w Krzywańcu. Każda z prac jest wyjątkowa gdyż ukazuje zaangażowanie, wyraża myśli oraz przeżywane emocje wykonawcy. Nie można pominąć faktu, że większość uczestników po raz pierwszy kontakt z malarstwem miała podczas warsztatów organizowanych w ramach programu OKNO NA ŚWIAT – arteterapia malarstwem czyli Twórcza resocjalizacja. Należy pamiętać, że sensem każdej działalności wychowawczej jest człowiek, zaś jego przedmiotem – dobro. Dobrem każdego człowieka jest jego rozwój. Umożliwia mu on pokonywanie przeciwieństw losu w taki sposób, aby nie spotkał się ze „społeczną ścianą obojętności”, a patrząc w przyszłość widział otwierające się przed nim perspektywy społeczne. Te trzy wymienione przedmioty łączy kultura.

Spośród uniwersalnych i powszechnie stosowanych metod i form rozwoju wyobraźni, myślenia oraz innych strukturalnych czynników umysłowych, wpływający na kreatywne sposoby funkcjonowania możemy wymienić plastykę. Plastyka jako metoda rozwijająca zdolności oraz umożliwiająca redukcję napięć wewnętrznych jest powszechnie akceptowaną i uznaną formą pracy terapeutycznej i coraz częściej próbuje się wykorzystywać działania plastyczne w procesie resocjalizacji. Wychowanie plastyczne, czyli przygotowanie do odbioru sztuki, odwołuje się do tych cech i właściwości twórczych, które mają swoje korzenie w wizualnych kontaktach człowieka ze światem. Widzenie plastyczne polega na dostrzeganiu światła, barw, kształtów, walorów, wielkości… Nie ulega wątpliwości, że bogaty świat doznań zmysłowych ulega w izolacji znacznemu zubożeniu. Architektura więzień do minimum ogranicza dopływ bodźców ze świata zewnętrznego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom od działań resocjalizacyjnych w zakresie niwelowania negatywnych skutków izolacji jak również potrzeby pracy nad deficytami skazanych na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu realizowany jest program resocjalizacji sprzyjający readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności „OKNO NA ŚWIAT – arteterapia malarstwem czyli twórcza resocjalizacja”, który skierowany jest przede wszystkim do osób odbywających kary długo-terminowe w tym dożywotniego pozbawienia wolności.

Pierwszą edycję programu przeprowadzono w 2009 r. od tego czasu program zyskiwał nowe elementy, które wzmacniały jego atrakcyjność i wpływały na niwelowanie deficytów. Został rozbudowany o warsztaty z zakresu komunikacji, umiejętności radzenia w sytuacjach stresowych i asertywności. Wprowadzono warsztaty obejmujące różne techniki malarskie. Podczas warsztatów powstało wiele ciekawych, oryginalnych i wyjątkowych prac malarskich różnego formatu.

W 2018 roku program zajął II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie na Program Resocjalizacji Sprzyjający Readaptacji Społecznej Osób Pozbawionych Wolności w obszarze skazani na karę dożywotniego pozbawiania wolności lub 25 lat pozbawienia wolności skazanych. Na przestrzeni 15 lat udział w programie wzięło około 100 skazanych odbywających między innymi kary długoterminowe w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego. Program umożliwił propagowanie wśród skazanych atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijania umiejętności oraz poprawy relacji interpersonalnych. Pomógł rozwinąć aktywność twórczą i amatorski ruch artystyczny skazanych.

Dzięki warsztatom uczestnicy mogli wzmocnić poczucie własnych możliwości oraz dostrzec mocne strony swojego potencjału. Stworzyli nowy wizerunek „siebie” poprzez analizę emocji oraz wnętrz, co można dostrzec w pracach artystycznych, które są ich dziełem. Odreagowali negatywne emocje, poznali własne zasoby pozytywnego myślenia oraz nauczyli się nowych technik malarskich. Wiele satysfakcji daje uczestnikom programu fakt, że wykonywane przez nich prace opuszczają więzienne mury i trafiają do rąk innych ludzi. Sztandarowym hasłem programu jest „POMAGAMY MALUJĄC”. Podczas warsztatów powstało wiele pięknych i niepowtarzalnych prac, które stały się cegiełką dobra.

Działu Penitencjarnego ZK Krzywaniec 2022 i 2024 r. zorganizowano we współpracy z Książęcym Pałacem w Żaganiu wernisaże prac malarskich. Natomiast w 2021 r. zorganizowany został plenerowy wernisaż, któremu nadano nazwę „W Narnii”. Wernisaże połączone zostały z akcją charytatywną sprzedaży obrazów, z których całkowity dochód przeznaczono na potrzeby Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach. Na przestrzeni tych lat pozyskaliśmy na potrzeby Hospicjum kwotę ponad 50.000zł. Zorganizowany w 2024 r. wernisaż wspomaga Żagańskie Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka. Każda wystawa jest darem serca nabywców obrazów, który przyczynia się do niesienia pomocy potrzebującym.

mjr Ewa Igiel, st. wychowawca

Działu Penitencjarnego ZK Krzywaniec

 

 

 

 

Szczegóły

Data:
10 października
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie kategorii:
, , , ,

Miejsce

Hol Słoneczny, Żagański Pałac Kultury
ul.Szprotawska 4
Żagań, Wybierz 68-100 Poland
Telefon:
684776464
Strona internetowa:
zpk.zagan.pl
Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas