WO-MAN: Malarstwo Żaneta Chłostowska-Szwaczka.

W najbliższą niedzielę (18.07) w holu Cesarskim Żagańskiego Pałacu Kultury o godz. 16:00 zapraszamy na wernisaż: WO-MAN: Malarstwo Żaneta Chłostowska-Szwaczka.

Czas ekspozycji: lipiec – sierpień 2021

WO-MAN czyli „rozmowa poprzez sztukę” a więc dialog w którym mamy szansę opowiedzieć się po którejś ze stron. Stron kulturowego i cywilizacyjnego sporu gdzie stereotypy kulturowe, poglądy przydzielające role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności lecz płeć często krzywdzą kobiety i marnują ich potencjał. Kobiety tajemnicze, melancholijne, magicznie inne a czasem surrealistyczne, oderwane od rzeczywistości. Każdy z tych „niekompletnych portretów” jest absolutnie kompletną emocjonalną całością. Emocje te skrywane za nieobecnymi oczami intrygują nas i niepokoją. Dlaczego jednak są skrywane i dlaczego musimy się ich domyślać? Powodem jest to, iż rozmowa twarzą w twarz jest często bardzo trudna a czasami wręcz niemożliwa. Ponieważ oczy są „zwierciadłem duszy”, zdradzają nasze najskrytsze myśli, emocje, intencje czasami rozsądniej jest je ukryć ażeby emocje nie przekształciły się w otwarty konflikt. Dochodzi więc do swoistego wycofania się. Ale wycofanie to nie jest rezygnacją lecz stworzeniem szansy do intelektualnego wysiłku i kontynuowania dialogu, „rozmowy poprzez sztukę”. Proces jaki zachodzi za skrywanymi oczami… jest tajemnicą jakiej powinniśmy poszukiwać i spróbować zrozumieć w tych obrazach.

Żaneta Chłostowska – Szwaczka (ur. 1983 r. Zielona Góra) Ukończyła Malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Jej prace znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach. Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej „INICJATYWA Twórcza 29 Lutego”.
Uprawia malarstwo, mozaikę oraz rzeźbę.
Jej obrazy to próba uwolnienia malarstwa figuratywnego w kierunki konceptualizmu pojmowanego jako intelektualny proces twórczy.

https://www.facebook.com/zanetachlostowskaart

https://www.facebook.com/mezouga/

https://www.instagram.com/chlostowskaart/

 

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas