Szlakiem kościołów zakonu augustianów

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żaganiu w ramach zajęć z regionalistyki konsekwentnie realizują plan zwiedzenia jak największej ilości obiektów sakralnych, którymi w minionych wiekach zarządzali kanonicy regularni św. Augustyna.

W miniony piątek 31 maja br. udali się na wycieczkę autokarową do miejscowości Stanów i Brzeźnica, gdzie zwiedzili kościoły pw. Mikołaja Biskupa i pw. św. Marii Magdaleny. O niezwykłej historii tych obiektów należących do dawnego opactwa augustianów w Żaganiu opowiadał Karol Błaszczyk, na co dzień konserwator zabytków ze Szprotawy. Seniorzy mogli poznać najcenniejsze zabytki znajdujące się w tych kościołach, a mianowicie freski, obrazy, ołtarze, rzeźby. Poznali także nazwiska artystów, malarzy, architektów, rzeźbiarzy czy stolarzy, w tym Jeremiasza Józefa Knechtela, autora wspaniałych fresków w kościele w Stanowie oraz opatów, którzy rozbudowywali i upiększali zwiedzane kościoły.

Z kolei proboszcz Rzymsko-katolickiej Parafii pw. św. Marii Magdaleny ksiądz Paweł Bryk mówił o historii współczesnej podlegających mu kościołów. Opowiadał także o swojej duszpasterskiej pracy z obecnymi mieszkańcami obu wsi, Góralami Czadeckimi, którzy przybyli tutaj zaraz po zakończeniu II wojny światowej z północnej części Bukowiny. Z seniorami spotkała się również kierowniczka Zespołu Górali Bukowińskich „Watra” Jadwiga Parecka, która zapoznała ich z kultywowaniem kultury, języka i strojów poprzez prowadzenie wieloletniej działalności artystycznej.

Na zakończenie odbyło się na terenie parafii ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W wycieczce uczestniczyło 50 osób. Zajęcia zakończyły się wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

 

Tekst: Wiesław Chłopek, opiekun i instruktor grupy regionalistyki

Zdjęcia: Józef Kuczenko i Marek Kwiatkowski