Pomnik przed Wieżą Ratuszową

  1. Pomnik przed wieżą ratuszową (ul. Warszawska)

Johannes Kepler przybył do Żagania 25 lipca 1628 roku na zaproszenie ówczesnego księcia żagańskiego Albrechta von Wallensteina, który w tym samym czasie rozpoczął przebudowę żagańskiego średniowiecznego zamku na renesansowy pałac-fortecę (dzisiejszy Pałac Książęcy).

 

Legenda głosi, że w Żaganiu Kepler prowadził obserwacje astronomiczne. Jednak zajmował się głównie meteorologią. Drukował także coroczne efemerydy, czyli tablice zawierające dane dotyczące wystąpienia przyszłych zjawisk atmosferycznych. W tym celu sprowadził z Lipska i wyremontował maszynę drukarską, którą umieścił w piwnicy wynajmowanego przez siebie domu.

 

Dzięki Keplerowi podróże na księżyc (wyobrażone) były możliwe w Żaganiu już w XVII stuleciu. Otóż dokończył on w naszym mieście swoje dzieło pod tytułem Sen, które uważane jest za pierwszą na świecie powieść fantastyczno-naukową.

 

Naukowiec twierdził:

„Cóż zatem powiem? Jeśli skierujesz umysł ku górze, dowiodę Ci, że widziałem miasta księżycowe”.

 

Zadania

Z okazji 400-lecia urodzin astronoma wmurowano w ścianę żagańskiej wieży ratuszowej tablicę pamiątkową. Odnajdź ją, znajduje się niedaleko pomnika.

Sprawdź w słowniku, czym jest legenda i meteorologia.

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas