Pogranicza – Żagańskie Lato Filmowe

Żagańskie Lato Filmowe

POGRANICZA

2–4.07.2021 r.

Żagański Pałac Kultury | sala Inter

 

PROGRAM

 

2 lipca | 1. dzień

 

POGRANICZA DOCS

godz. 19:00

„Sól Ziemi” (reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Brazylia/Francja/Włochy 2014, 110 min)

Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

 

Jeden z najpiękniejszych filmów świata. Wim Wenders w najwyższej formie. Film o globalnych problemach, w którym twórcy przyglądają się jasnym i ciemnym stronom kondycji ludzkiej. To także opowieść o tym, że zmiana sposobu myślenia i zaangażowanie mogą przekraczać granice wyobraźni. „Sól Ziemi” proponuje uniwersalną odpowiedź na dzisiejsze wyzwania i stanowi pasjonującą podróż fotograficzną.

 

 

3 lipca | 2. dzień

 

PORANKI

KINO MŁODYCH WIDZÓW

godz. 10:30

„Filonek Bezogonek” (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2020, 67 min)

Prelekcja: Wioletta Stachura

 

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? „Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Ukochana i kultowa postać szwedzkiej literatury dla dzieci w nowej ekranizacji! (opis dystrybutora)

 

 

 

(OD)ZYSKANE NA EKRANIE

godz. 13:00

„Kocham kino” (reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1987, 77 min)

Prelekcja: Lech Moliński

 

Nastrojowa, nostalgiczna opowieść o magii kina. Polska wariacja na temat znany z powstałego rok później legendarnego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore. Film nakręcony na pograniczach Dolnego Śląska, w Lubomierzu (znanym z „Samych swoich”). Część scen powstała na kameralnej stacji Pilchowice Nielestno oraz na moście nad Jeziorem Pilchowickim przez które przebiega nieczynna linia kolejowa Żagań–Jelenia Góra.

 

DYSKUSJA

godz. 16:00–18:00

„Dolnośląskie pogranicza filmowe”

Spotkanie z Lechem Molińskim, prezesem Wrocławskiej Fundacji Filmowej

Moderacja: Mariusz Wieczerzyński

 

Lech Moliński – animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, popularyzator turystyki filmowej. Współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Od 2015 r. dyrektor artystyczny Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Autor publikacji „Dolny Śląsk w filmie. Przewodnik wirtualny”. Zrealizował cykl Dolnośląskich Spacerów Filmowych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane przewodniki filmowe po Dolnym Śląsku oraz filmowe portrety Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy i Lubomierza. Porozmawiamy także o tzw. Ziemiach Odzyskanych w kontekście powojennej kinematografii.

 

KINO EUROPY ŚRODKA

godz. 19:00

„Zagubieni” (reż. Petr Zelenka, Czechy 2015, 107 min)

Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

 

Czeski humor w najlepszym wydaniu. Odnajdziemy tu wszystko, co najbardziej cenimy w kinie zza południowej granicy – absurdalny humor, dystans do rzeczywistości, inteligentną ironię. „Zagubieni” to satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii” z… papugą w roli głównej. Szalona komedia z europejskimi granicami w tle od jednego z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów.

 

 

 

4 lipca | 3. dzień

 

PORANKI

KINO MŁODYCH WIDZÓW

godz. 10:30

„Jakub, Mimmi i gadające psy” (reż. Edmunds Jansons, Polska/Łotwa 2019, 70 min)

Prelekcja: Wioletta Stachura

 

Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Przed nimi bardzo ważne wyzwanie… Pewnego dnia jeden ze zwierzaków zostaje porwany, a ukochany park Mimmi przejmuje inwestor. Dzieci i psy podejmują wspólną walkę, by ocalić ulubione miejsce i czworonoga. (opis dystrybutora)

Zwiastun:

 

 

 

SPACER

godz. 13:30–15:00

„Filmowy Żagań”

Prowadzenie: Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Zbiórka: przed głównym wejściem ŻPK

 

Spacer śladem miejsc związanych z filmami kręconymi w plenerach żagańskiego starego miasta razem z autorem monografii „Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach”. W 1965 r. w Żaganiu trwało tzw. „lato filmowe”. W tym samym czasie spotkały się tu dwie ekipy filmowe. Jedna z nich realizowała pierwszą serię kultowego polskiego serialu o przygodach Janka Kosa, pancernych i psa Szarika. Druga – wojenny dramat psychologiczny „Potem nastąpi cisza”.

 

(OD)ZYSKANE NA EKRANIE

godz. 16:30

„Do widzenia, do jutra…” (reż. Janusz Morgenstern, Polska 1960, 80 min)

Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

 

Uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich filmów o miłości. Porównywany przez krytykę do francuskiej nowej fali. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, który 5 lat później nakręcił w Żaganiu „Potem nastąpi cisza”. Tym razem przeniesiemy się na północ Ziem Odzyskanych i poznamy znakomite zdjęcia powojennego Trójmiasta, fenomenalną Teresę Tuszyńską oraz autentyczną historię młodzieńczego uczucia Zbigniewa Cybulskiego. Całość okraszona kameralną muzyką Krzysztofa Komedy.

Zwiastun:

https://youtu.be/JB-sNuMkBNc

 

 

POGRANICZA DOCS

godz. 19:00

„Antropocen: epoka człowieka” (reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, Kanada 2018, 87 min)

Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

 

Imponujący dokument o granicach planety, o granicach nieustannego wzrostu. Antropocen, czyli postulowana nowa epoka geologiczna charakteryzująca się niespotykaną wcześniej skalą oddziaływania cywilizacji ludzkiej na środowisko. Film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią oraz zadaje kluczowe dziś pytania: Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego?

 

 

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Miejsce (projekcje i dyskusja): sala Inter ŻPK.

 

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Do odbioru w ŻPK (ul. Szprotawska 4, pok. 168, tel. 68 477 64 78).

Liczba miejsc ograniczona!

 

Filmy będą poprzedzone prelekcjami. Po projekcjach zapraszamy do dyskusji.

 

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas