Pogranicza – 3. Żagańskie Lato Filmowe

Przeglądy i festiwale to obecnie interdyscyplinarne wydarzenia, skupiające wiele różnorodnych form wyrazu. Nie inaczej jest z trzecią edycją Lata Filmowego Pogranicza. Zapraszamy do Kina Inter ŻPK w dniach 30.06–1.07.2023 r.
W krótkiej formule zawarliśmy szereg interesujących propozycji, takich jak seanse, spotkania i muzyczne wydarzenie towarzyszące. Wspólnym wątkiem będzie tym razem przekraczanie granic – zarówno tych rozumianych dosłownie, jak i mentalnie. Przegląd otwieramy 30 czerwca (piątek) o godz. 17:00 spotkaniem z Agnieszką Zientarską – dziennikarką Radia Opole, podróżniczką, nauczycielką filozofii. Porozmawiamy o przekraczaniu granic w podróży i walce z własnymi słabościami podczas wędrówki.
W cyklu POGRANICZA DOCS o godz. 19:00 obejrzymy film „Młody Platon”, który zdobył Nagrodę Grand Prix Dolnego Śląska 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Znakomity dokument o rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych poprzez uczenie racjonalnego myślenia opartego na argumentach.
Wieczór zostanie zwieńczony w STREFIE POD PLATANAMI na dziedzińcu. W muzyczną podróż do złotych lat 70. i 80. zabierze nas DJ SKIPLESS (godz. 21:00–1:00), jeden z czołowych przedstawicieli sceny hip-hop w technikach dj’skich. Z płyt winylowych usłyszymy afroamerykańskie rytmy w stylu funk, soul i disco.
Kolejny dzień (1 lipca) rozpoczynamy od KINA MŁODYCH WIDZÓW godz. 14:00. Obejrzymy poruszającą animację „Fritzi – przyjaźń bez granic” o sile przyjaźni z Żelazną Kurtyną w tle. Krótki warsztat przed seansem poprowadzi nauczycielka filozofii z wieloletnim stażem Agnieszka Zientarska.
O godz. 16:00 zapraszamy na SPOTKANIE z Ireneuszem Wojtków prowadzącym Dyskusyjny Klub Filmowy „Drewniany koń” w Kinie Inter, który opowie o wybranych twórcach kina autorskiego. Będzie to też okazja do zadawania pytań i rozmowy.
O godz. 18:00 PREMIERA, czyli „Pamfir”, który Jakub Żulczyk rekomenduje w następujący sposób: „Nie mam słów na to jak mocny, oryginalny, fascynujący jest ten film. Gangsterski thriller na prowincji, ale też folkowa, straszna baśń. Petarda. Idźcie do kina KONIECZNIE”.
Przegląd kończymy w plenerowych okolicznościach pokazem włoskiej komedii „Jak Bóg da” na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu o godz. 21:00. Będzie to również zakończenie i podsumowanie sezonu Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Bilety na seanse w Kinie Inter: 10 zł (dostępne od 27.06 w kasie ŻPK – ul. Szprotawska 4, pok. 187 w godz. 10:00–16:00) bądź przed projekcjami.
Na pozostałe wydarzenia przeglądu: wstęp wolny (w ramach dostępnych miejsc).
Zachęcamy do dołączania do wydarzenia FB, będziemy tu publikować więcej informacji o poszczególnych punktach programu.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
3. Filmowe Lato | POGRANICZA | 30.06–1.07.2023 r.
Żagański Pałac Kultury | Kino Inter
30 czerwca | 1. dzień
Otwarcie | SPOTKANIE | godz. 17:00
Agnieszka Zientarska (dziennikarka Radia Opole, podróżniczka, nauczycielka filozofii)
„O przekraczaniu granic w podróży”
Moderacja: Mariusz Wieczerzyński
Wstęp wolny
POGRANICZA DOCS | godz. 19:00
„Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia, Wielka Brytania 2021, 102 min)
Nagroda Grand Prix Dolnego Śląska 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
Bilet: 10 zł
Dyskoteka | STREFA POD PLATANAMI | godz. 21:00–1:00
DJ SKIPLESS
Złote lata 70. i 80. (funk/soul/disco)
Miejsce: dziedziniec ŻPK
Wstęp wolny
1 lipca | 2. dzień
KINO MŁODYCH WIDZÓW | godz. 14:00
„Fritzi – przyjaźń bez granic” (reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula, Niemcy 2019, 90 min)
prelekcja: Agnieszka Zientarska
Bilet: 10 zł
SPOTKANIE | godz. 16:00
Ireneusz Wojtków (Dyskusyjny Klub Filmowy „Drewniany koń” w Żaganiu)
„Wybrani twórcy kina autorskiego”
PREMIERA | godz. 18:00
„Pamfir” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Polska, Francja, Luksemburg, Chile, Ukraina 2022, 100 min)
Bilet: 10 zł
Zakończenie | POKAZ PLENEROWY | godz. 21:00
„Jak Bóg da” (reż. Edoardo Falcone, Włochy 2016, 87 min)
Miejsce: Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Wstęp wolny

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas