Ostatni wakacyjny weekend w Żaganiu – moc atrakcji !

Gdzie się bawić i co robić w ostatni wakacyjny weekend w Żaganiu ? Podpowiadamy, co będzie się działo w naszym mieście tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Festyn, nocne zwiedzanie Pałacu Książęcego, spacer po  mieście, strefa Chillu, koncerty to tylko niektóre z wakacyjnych propozycji. Szczegóły poniżej – zapraszamy do skorzystania z oferty !

 

30 sierpnia 2019 roku

 

30 sierpnia o godzinie 17.00 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Biblioteki poaugustiańskiej z przewodnikiem.

 

O godz.  20.00 rozpocznie się Nocne Zwiedzanie Pałacu Książęcego – opowieść o zabytku przy świetle świec. Zapisy w biurze Informacji Turystycznej (tel. 68 477 10 01). Cena biletu dla osoby dorosłej: 10 zł.

 

Warto odwiedzić również Muzeum Obozów Jenieckich przy ul. Lotników Alianckich 6 (czynne w godzinach 10.00-16.00).

 

 

 

31 sierpnia 2019 roku  (sobota)

 

 

O godzinie 12.00 rozpocznie się bezpłatne zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich z przewodnikiem.

 

 

Stowarzyszenie Turystyki Wodnej „ Szron-Czerna” z Żagania we współpracy z urzędem miasta organizuje III Młodzieżowy Spływ Kajakowy na zakończenie wakacji. Impreza odbędzie się 31 sierpnia 2019 roku. Program przewiduje:

 – zbiórkę przy Bulwarze Szarych Szeregów i szkolenie (10:30),

– start w pobliżu “Cesarskiego Ogrodu” (11.00),

– metę w Gorzupi (15.00),

– powrót na Stanicę przy ul. M.Konopnickiej 56 (16.30),

– ognisko z kiełbaskami i ziemniakami i zakończenie imprezy (17.00).

Zapraszamy dzieci i młodzież żagańską, szczególnie tych, którzy uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych. Wymagane wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne (602603574) lub osobiste (w czwartek 29 sierpnia od 17.00 do 19.00 w czasie zajęć szkoleniowych na Stanicy). Uczestnicy spływu muszą umieć pływać oraz zabrać ze sobą odzież na zmianę i prowiant.

 

Odkrywanie Żagania NR 4
31.08.2019 (sobota), godz. 16:00, zbiórka: przed Pałacem Książęcym

W czwartym już spacerze krajoznawczym z cyklu Odkrywanie Żagania organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania wraz z UM Żagań zapraszamy na wyprawę szlakiem dawnych potęg przemysłu. Poprzedni spacer filmowy przeniósł nas w czasy współczesne, choć do świata często już nieistniejącego. Podobnie będzie tym razem.

Jeszcze kilka dekad temu miasto tętniło w trzyzmianowym rytmie wyznaczanym przez sześć zakładów, w których zatrudnionych było kilka tysięcy osób. Dziś z dawnej świetności pozostały głównie duchy zaklęte w imponującej architekturze industrialnej.

Podobnie jak w całej Europie początki rozwoju przemysłowego miasta sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W tym okresie rozpoczyna działalność Fabrik A. Gerber & Sohn, a następnie Mos. Löw Beer czy Saganer Wollspinnerei und Weberei. Po 1945 roku tradycje te są kontynuowane. Miasto w tym czasie znane jest jako ważny ośrodek włókiennictwa. Funkcjonują monumentalne Żagańskie Zakłady Przemysłu Wełnianego oraz Żagańska Czesalnia Wełny. W innej branży prężnie działają mechaniczne ZZSD Predom-Polar.

Tak jak w całym kraju przełomowy okazał się 1989 rok. Żagańskie fabryki podzieliły los wielu innych ośrodków przemysłowych. W wyniku tzw. dostosowania strukturalnego doszło do upadku i destrukcji zakładów. Obecnie w nieporównanie mniejszym stopniu wykorzystywana jest tylko część z nich.

Spacer szlakiem dawnych potęg przemysłu będzie wyjątkową okazją do spełnienia idei naszych spotkań. Wielu mieszkańców miasta było zatrudnionych w żagańskich zakładach, a wspomnienia wciąż są żywe. Zachęcamy do podzielenia się doświadczeniami związanymi z tą współczesną przemysłową historią. Jak zwykle zapraszamy również wszystkich pasjonatów wędrówek do przybycia. Zachęcamy do spacerowania!

Odkryjemy część tej bogatej historii, a od razu po spacerze ok. godz. 18:30 zapraszamy Państwa na podsumowanie pierwszego sezonu spacerów krajoznawczych. Dzięki uprzejmości dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu, pani Anny Mrowińskiej, spotykamy się w sali Inter żagańskiego Pałacu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wiceburmistrz miasta, pan Sebastian Kulesza.

Wędrowanie, przemierzanie przestrzeni pozwala odkryć inny (nieznany lub mało znany, daleki od utartych szlaków) pejzaż kulturowo-historyczny. Idea jaka nam przyświeca, to propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie wiedzy historycznej z tradycją rajdów i wycieczek pieszych.

Odkrywanie Żagania to inicjatywa mająca na celu promocję wyjątkowego miasta pogranicza śląsko-łużyckiego o bogatej i pasjonującej historii, dawnej stolicy Księstwa Żagańskiego oraz popularyzowanie turystyki pieszej. Jak zwykle proponujemy nowy, autorski szlak i kolejną przygodę.

Wydarzenie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. Jednak, w trakcie jego trwania będzie można przekazywać wolne datki na wsparcie przedsięwzięcia.

Przewodnikami w odkrywaniu Żagania będą:

Halina Dobrakowska – wieloletnia przewodniczka miejska, przewodnik sudecki i dolnośląski, pilot wycieczek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Mariusz Wieczerzyński – pomysłodawca projektu; filozof i regionalista, redaktor.

 

W godzinach 19.00-24.00 czekamy na Was w Strefie Chillu na dziedzińcu Pałacu Książęcego.

 

 

1 września 2019 roku

 

 

W  niedzielę, 1 września 2019 o godz. 16.00 odbędzie się w Żaganiu niezwykły koncert. W kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wystąpią soliści oraz Cappella Viridimontana  (zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą) pod dyrekcją Jerzego Markiewicza.

 

 

Następnie o godz. 19:00 Burmistrz Miasta Żagania i Dowódca 11 LDK Panc zapraszają na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W programie:

godz. 10.00 – 11.00 Msza Święta w intencji wszystkich żołnierzy, kombatantów i ofiar, którzy polegli i zginęli podczas II wojny światowej, w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu (Plac Klasztorny)

godz.11.30 – 12.30 Uroczysty Apel (Plac gen. Stanisława Maczka)

godz. 19.00 Koncert “Klęska – Walka – Chwała” w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Żaganiu pod batutą Adama Dudzika (soliści: Monika Jóźwik, Szymon Rzeszowski; narrator: Grzegorz Bugaj).

Wstęp wolny

 

 

 

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas