Odkrywanie Żagania – edycja specjalna

 

Spacer krajoznawczy pn. Szlakiem żagańskich nekropolii 2.11.2019 r. (sobota) godz. 16:00–18:00 zbiórka pod Pałacykiem (przy fontannie na pl. gen. Maczka)

Żagański Pałac Kultury oraz Odkrywanie Żagania zapraszają na spacer krajoznawczy pn. Szlakiem żagańskich nekropolii. Początek listopada to szczególny czas – Święto Zmarłych i Zaduszki skłaniają do refleksji, zwolnienia i zadumy. Podczas spaceru opowiemy o dawnym cmentarzu przy kościele pw. św. Ducha, a następnie udamy się na zabytkowy XIX-wieczny cmentarz komunalny. Został on założony w 1857 r.; był to jeden z najciekawszych okresów w żagańskich dziejach. Na jego terenie zachowały się takie obiekty, jak grobowiec rodziny Willmannów, żagańskich fabrykantów, czy kaplica cmentarna z 1865 r. Będzie to szczególna okazja do nawiązania łączności z lokalną historią poprzez ludzi, którzy zamieszkiwali miasto. Należy podkreślić symboliczny charakter spaceru – wspólnie zapalimy świece m.in. na grobie pierwszego powojennego burmistrza miasta Franciszka Waltera oraz na grobach żagańskiego pisarza Pawła Wiktorskiego i wybitnego regionalisty Mariana Świątka.

Idea jaka przyświeca spacerom to ich społeczny charakter, idea spotkania. To wspomnienia, dyskusje i poszukiwania. Celem jest wspólne odkrywanie Żagania często od nieznanej bądź mało znanej strony. Inicjatywa ma również na celu propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie wiedzy historycznej z tradycją rajdów i wycieczek pieszych.

Przewodnikami w odkrywaniu Żagania będą:

  • Halina Dobrakowska – wieloletnia przewodniczka miejska, przewodnik sudecki i dolnośląski, pilot wycieczek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania.
  • Mariusz Wieczerzyński – koordynator projektu; filozof i regionalista, redaktor. Członek Towarzystwa Przyjaciół Żagania. Pomysłodawca i organizator spacerów krajoznawczych pn. Odkrywanie Żagania.

Gość specjalny:

  • Stanisław Byczkowski – regionalista, tegoroczny nominowany do nagrody Żaganianin Roku 2018, współautor trasy turystycznej Kamienne ślady przeszłości w Parku Książęcym.

 

Strona inicjatywy: https://www.facebook.com/pg/Odkrywanie-Żagania-667222293747163/posts/

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas