Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na nowy rok szkolny 2022/2023!

Początek roku szkolnego to oprócz powrotu do szkół również powrót do sali kinowej. A konkretnie rozpoczęcie za nieco ponad miesiąc największego w kraju programu związanego z edukacją filmową, czyli Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Program kierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będzie to już siedemnasta edycja!

 

W poprzednim, niełatwym i pandemicznym roku projekt zrealizowało aż 85 kin, w tym żagańskie Kino Inter. W seansach uczestniczyło każdego miesiąca blisko 40 tys. młodej widowni z miast czy miasteczek w całej Polsce. Wierzymy, że poprzez oglądane filmy możemy rozpoczynać dyskusje dotyczące ważnych tematów, wartości oraz współczesnych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty NHEF.

Nabór do programu 2022/2023 potrwa do 4 października. Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego: https://panel.nhef.pl/zgloszenie. Już dziś zachęcamy do zapisów na prelekcje i seanse w Żagańskim Pałacu Kultury. Seanse rozpoczynamy 11 października.

Bilet na seans/1 os.: 10 zł

Czas trwania projektu: październik’22–kwiecień’23 (jedno spotkanie dla danego cyklu w miesiącu)

Cykle, które wybraliśmy w tym roku to:

  1. Przedszkole – Filmowe przygody
  2. Szkoła podstawowa 1–3 – Filmowi bohaterowie
  3. Szkoła podstawowa 4–6 – Młodzi w obiektywie
  4. Szkoła podstawowa 7–8 – Dojrzewanie w kinie
  5. Szkoła ponadpodstawowa – Ważne tematy 2

 

Jak pracujemy z filmem?

Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aby lepiej zrozumieć projekt, przedstawiamy słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:

  • przedszkole: komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje podróże pomoc, rodzina, pokonywanie trudności;
  • szkoła podstawowa klasy 1–3: przyjaźń odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;
  • szkoła podstawowa klasy 4–6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenie, relacja, współdziałanie;
  • szkoła podstawowa klasy 7–8: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, tożsamość, społeczeństwo, Internet;
  • szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, bohaterstwo, historia, sztuka, tradycja, matura.

NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej (https://nhef.pl/aktualnosci/start-zapisow-do-17-edycji-programu-nhef-) dostępny jest najnowszy katalog, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania.

 

Wierzymy, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.

 

W razie pytań dotyczących projektu zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 68 477 64 78 bądź poprzez e-mail: m.wieczerzynski@zpk.zagan.pl.

 

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas