II konkurs grantowy

„Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”

 

Nazwa projektu złożonego przez Żagański Pałac Kultury:

„Rozwój cyfrowy ŻPK poprzez doposażenie i unowocześnienie Kina Inter wraz z przyległymi pomieszczeniami w celu stworzenia studia multimedialnego”

W II konkursie grantowym do powierzenia grantu wyłoniono 60 instytucji kultury z całej Polski (na 422 złożone wnioski), w tym Żagański Pałac Kultury.

 

Operator: Narodowe Centrum Kultury

Beneficjent: Żagański Pałac Kultury

Czas realizacji: 01.09.2022–31.08.2023

Główny cel konkursu: stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym

Wartość dofinansowania (środki z sektora finansów publicznych pozostające w dyspozycji NCK): 100%

Syntetyczny opis projektu grantowego: Celem projektu jest rozwój cyfrowy Żagańskiego Pałacu Kultury poprzez doposażenie i unowocześnienie Kina Inter wraz z przyległymi pomieszczeniami w celu stworzenia wielofunkcyjnego studia multimedialnego. Projekt przewiduje stworzenie nowej przestrzeni na bazie istniejącego zasobu materialnego, która połączy tradycyjną funkcję sali kinowej z nowymi wymogami dotyczącymi funkcjonowania instytucji w epoce cyfrowej. Studyjna sala kinowa, której nazwa nawiązuje do bycia pomiędzy, do łączenia, ma tym samym połączyć czasy przeszłe (kino funkcjonujące od lat 80.) i nowe.

 

 

Projekt będzie realizowany w dwóch obszarach:

  • Cykl szkoleń dla pracowników instytucji dzięki którym zostaną podniesione kompetencje cyfrowe w zakresie niezbędnym do skutecznego docierania do odbiorców działań ŻPK za pośrednictwem narzędzi komunikacji cyfrowej, w tym:
    • zorganizowane przez Operatora w siedzibie Grantobiorcy. Szkolenie to – w wymiarze nie mniejszym niż 2 dni robocze (16 godzin) poświęcone będzie projektowaniu oferty kulturalnej on-line;
    • minimum dwa wybrane szkolenia z jednego lub dwóch bloków tematycznych wyodrębnionych przez Operatora;
    • szkolenie spoza oferty Operatora.
  • Zakup sprzętu oraz oprogramowania, dzięki czemu możliwe będzie nawiązywanie komunikacji z odbiorcami w przestrzeni wirtualnej w profesjonalnej formie z zachowaniem należytej jakości, co pozwoli na prowadzenie działań równoległych off-line i on-line, a także w razie potrzeby tylko on-line.

 

 

  • Dzięki realizacji projektu w otoczeniu Kina Inter powstanie nowoczesny kompleks w oparciu o istniejącą bazę materialną. Będzie łączył funkcję sali kinowej ze studiem radiowo-muzycznym. Żagański Pałac Kultury wychodzi tym samym naprzeciw nowych wymogów dotyczących funkcjonowania instytucji kultury w epoce cyfrowej. Powstanie miejsce, w którym przy pomocy profesjonalnych narzędzi będzie można realizować działania off-line i on-line. Zaletą studia będą nowe możliwości nawiązania komunikacji z odbiorcami oraz jego wielofunkcyjność.
  • Zrealizowane w ramach projektu grantowego szkolenia oraz zakupione wyposażenie wpłyną w sposób znaczący na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej oraz wdrażanie nowych technologii. Dzięki wykorzystaniu potencjału miejsca (kompleks pomieszczeń studyjnych wokół zmodernizowanej sali kinowej z cyfrowym systemem kinowym, na który składa się projektor wraz z procesorem dźwięku i nagłośnieniem) wyposażonego w nowoczesny sprzęt, możliwe będzie przeprowadzanie transmisji on-line z organizowanych wydarzeń, produkowanie cyfrowych nagrań audio-wizualnych, rejestrowanie wspomnień mieszkańców miasta (historia mówiona), prowadzenie działań o charakterze radiowym czy przeprowadzanie prób muzycznych. Tym samym nowa technologia, jaką jest już funkcjonujące kino, zostanie wzbogacona o szereg możliwości z zakresu dźwięku i obrazu.
  • Rola niniejszego projektu grantowego pełni istotną funkcję w realizacji strategii rozwoju ŻPK na najbliższe 3 lata zbudowanej wokół misji „Zrób to z innymi” – znaczne zwiększenie możliwości oferowane przez studio multimedialne wpisuje się w tę strategię w sposób komplementarny. Nowe możliwości techniczne zapewnią szerokie pole do działania oraz umożliwią realizowanie zadań o dużo większym zakresie merytorycznym i twórczym. Celem głównym instytucji jest rozwój kapitału społecznego poprzez kulturę, a nowe możliwości technologiczne mają być narzędziem, które będzie wspierać jego realizację i wypracowanie nowego modelu uczestnictwa w kulturze.

 

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Grantobiorców II konkursu Konwersji cyfrowej domów kultury, które odbyło się on-line dnia 07.09.2022 o godzinie 10:00 za pośrednictwem platformy Clickmeeting.

  1. Przywitanie i wprowadzenie do projektu
  2. Pierwsze kroki w projekcie – uruchomienie umowy
  3. Przebieg projektu – realizacja programu szkoleniowego
  4. Monitoring i ewaluacja – najważniejsze informacje
  5. Dokumentowanie projektu
  6. Informacja i promocja projektu
Pracownicy Żagańskiego Pałacu Kultury uczestniczyli dzisiaj w webinarium w ramach II edycji programu Konwersji cyfrowej domów kultury. 💻📊👁️‍🗨️
Na szkoleniu zostały poruszone kwestie związane ze stanem kultury po pandemii, innowacyjnością cyfrową w kulturze, innowacyjności szytej na miarę. Porozmawialiśmy o trendach vs. potrzebach odbiorców kultury a także odnieśliśmy innowacyjność do konwersji cyfrowej i działań projektowych w instytucjach kultury.

Uczestniczyliśmy w pierwszych konsultacjach on-line dla beneficjentów II konkursu grantowego „Konwersja cyfrowa domów kultury”. Zapoznaliśmy się z naszą trenerką Anną Łukawską-Adamczyk i poznaliśmy program szkolenia stacjonarnego, które poprzedzają dzisiejsze konsultacje. Wspólnie przeprowadziliśmy autodiagnozę dotyczącą funkcjonowania instytucji w sferze cyfrowej. Dzięki realizacji projektu zyskaliśmy nie tylko możliwość wyposażenia studia multimedialnego, lecz również rozwoju kompetencji właśnie dzięki udziałowi w takich spotkaniach.

 

28 i 29 listopada ekipa Żagańskiego Pałacu Kultury uczestniczyła w szkoleniu dla beneficjentów II konkursu grantowego „Konwersja cyfrowa domów kultury” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Stąd też nasza dostępność przez te dwa dni była ograniczona. Korzyści jednak nieocenione. Z naszą trenerką Anną Łukawską-Adamczyk pracowaliśmy metodą warsztatową, nie zapominając również o teorii. Poznaliśmy wiele interesujących narzędzi do pracy on-line. Analizowaliśmy (mapowanie) własne zasoby oraz możliwości rozwoju publiczności. Skupialiśmy się na innowacyjności, kompetencjach i dobrych praktykach. Zwieńczeniem była praca w grupach nad własnymi pomysłami projektów i wydarzeń.
Przypominamy, że ŻPK jako beneficjent ww. II konkursu grantowego, którego operatorem jest NCK, w okresie 1.09.2022–31.08.2023 realizuje projekt „Rozwój cyfrowy ŻPK poprzez doposażenie i unowocześnienie Kina Inter wraz z przyległymi pomieszczeniami w celu stworzenia studia multimedialnego”. Do powierzenia grantu wyłoniono 60 instytucji kultury z całej Polski (na 422 złożone wnioski). Wartość naszego projektu to 110 tys. zł.

W ramach trwającego projektu zakupiliśmy część sprzętu, który będzie na wyposażeniu naszego nowoczesnego studia.
W skład sprzętu wchodzą m.in: komputer o potężnej mocy obliczeniowej, tablet, mikrofony studyjne, statywy, okablowanie, mikser cyfrowy, nagłośnienie studyjne, a także oprogramowania do obróbki video oraz audio.

W ramach realizowanego projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury razem z wybranymi ośrodkami kultury z całej Polski uczestniczymy w wizycie studyjnej Narodowego Centrum Kultury, która od 25.04 do 27.04 odbywa się w Gdańsku. Za nami pierwszy intensywny dzień podczas którego poznaliśmy przykłady cyfrowych zmian oraz ich funkcjonalność w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Centrum św.Jana. Mieliśmy przyjemność brać udział w prelekcji na temat gier miejskich na konkretnych przykładach, a także posłuchać szczegółów na temat projektu ,,Stocznia jest kobietą” oraz przejść jego trasą.Jutro kolejny dzień podczas, którego wybierzemy się do pobliskich miejscowości i dowiemy się jak wprowadzano zmiany cyfrowe wewnątrz innych instytucji.

Próba generalna dźwięku pętli indukcyjnej w Kinie Inter we współpracy ze Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów w Żaganiu. Pętla została zakupiona w związku z otwarciem Studia Nowych Możliwości „Neoart” w ramach projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury z Narodowego Centrum Kultury. Wychodzimy Państwu na przeciw i staramy się, aby dostępność dla odbiorców kultury była jak najlepsza i stale rozwijana. To, co kształtuje naszą tożsamość i inspiruje nas do tworzenia, powinno być dostępne dla wszystkich. Oficjalne otwarcie studia już za kilkanaście dni – szczegóły niebawem.
Trzymajcie kciuki za udaną prezentację! Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia!

W dniach 21-28.08.2023 w ramach projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury z Narodowego Centrum Kultury uczestniczyliśmy w szkoleniu zewnętrznym z zakresu obsługi programów do realizacji obrazu i dźwięku, czyli DaVinci Resolve oraz Cubase. Szkolenie odbyło się w zaadaptowanych i zaprojektowanych na potrzeby studia pomieszczeniach przyległych do sali kinowej.

Z ogromną radością chcielibyśmy zaprosić Wszystkich zainteresowanych na otwarcie Studia Nowych Możliwości „Neoart” w żagańskim pałacu. To dla nas niezwykle ważny moment, którym chcemy podzielić się z Wami: naszymi przyjaciółmi, partnerami oraz miłośnikami muzyki, filmu, fotografii i nowych technologii.
Do zobaczenia w najbliższą środę o godz. 18:00 w Kinie Inter Żagańskiego Pałacu Kultury.
Przyjdź – twórz, nagrywaj i zostań razem z Nami!

 

Dziękujemy, że byliście razem z Nami podczas otwarcia Studia Nowych Możliwości „Neoart” w Żaganskim Pałacu Kultury, które powstało w ramach projektu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury – „Rozwój cyfrowy ŻPK poprzez doposażenie i unowocześnienie Kina Inter wraz z przyległymi pomieszczeniami w celu stworzenia studia multimedialnego”.
Przypomnijmy, że w II konkursie grantowym, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury, do powierzenia grantu wyłoniono 60 instytucji kultury z całej Polski (na 422 złożone wnioski), w tym Żagański Pałac Kultury.
Czekamy na Wasze pomysły oraz kulturalne inspiracje przy wykorzystaniu naszego studia.
Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas