Koncert: Ballady i Romanze

Ballady i Romanze
Proponujemy państwu przepełniony balladowością i romantycznością koncert w ramach Festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata wypełniony wspaniałymi kompozycjami docenianymi przez księżnę Dorotę, a wykonanymi przez znakomitych śpiewaków i instrumentalistów europejskiej sceny muzyki dawnej.
28 października 2022, 19:00
Żagański Pałac Kultury, Sala Kurlandzka
Wstęp wolny
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna rezerwacja wejściówek najpóźniej do godz. 17:00 w dniu koncertu, tel.: +48 533 100 850, +48 603 136 264 lub e-mail: bumtarara@post.pl
Odbiór zarezerwowanych wejściówek na godzinę przed koncertem.
Wykonawcy:
Marzanna Rudnicka – sopran
Katarzyna Drogosz – pianoforte
Geoffrey Govier – pianoforte
Chór Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus
Bartłomiej Stankowiak – dyrygent
Arte dei Suonatori kameralnie
Program:
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)
Symfonia nr. 3 „Eroica” Es-dur op. 55 , część druga – Marcia funebre: Adagio assai
[aranżacja na 4 ręce – Carl Czerny (1791-1857)]
Carl Maria von Weber (1786 – 1826)
Opera „Oberon” (fragmenty), J.306
[aranżacja na kwartet fletowy – Johann Wilhelm Gabrielski (1791 – 1846)]
Józef Krogulski (1815 – 1842)
Kwartet fortepianowy D-dur op. 2 – część 2 – La Romanza: Adagio
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791)
Opera „Uprowadzenie z Seraju” KV 384 Uwertura i aria „Hier soll ich dich denn sehen”
[aranżacja na kwartet smyczkowy opublikowana w 1799 przez Nicolausa Simrocka]
Koncert fortepianowy nr 20 d-moll KV 466, część 2 – Romanza
[aranżacja na kwintet fortepianowy Peter Lichtenthal (1780-1853)]
Giacomo Meyerbeer (1791 – 1864)
Nice a Stéphanie na sopran, fortepian i chór
O koncercie
Rok 2022 dobiega powoli końca. Obchodzimy w nim ważną dla polskiej kultury słowa dwusetną rocznicę ukazania się pierwszego wydania Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. Dobrze się dzieje jeśli takie okazję sprzyjają poszerzeniu perspektyw celebrowanego tematu. Dla nas muzyków okoliczność ta przyczyniła się do refleksji nad osiemnasto- i dziewiętnastowieczną formą dzieła muzycznego i jego relacji z językiem, z poetyką słowa. Te rozważania jak też postać księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Périgord (1793-1862) i jej wspaniały żagański pałac stały się inspiracją dla solistów, zespołu „Arte dei Suonatori kameralnie” i chóru Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus Humanus” kierowanego przez Bartłomieja Stankowiaka do stworzenia niezwykłego koncertu.
W pierwszej połowie XIX wieku popularność zyskują nowe gatunki literackie i muzyczne. Romantyczna ballada nawiązuje do tak dawnych gatunków jak staroangielskie pieśni ludowe. Staje się ulubionym gatunkiem poetów i podobnie jak u Mickiewicza, charakteryzuje się nastrojowością, tajemniczością, podkreśleniem sprawczej roli natury i postaci fantastycznych. Z kolei w muzyce idea miniatury instrumentalnej rozwija się wraz z rosnącą świadomością niezależnej wartości estetycznej muzyki na instrument solowy. W wieku oświecenia miniatura i ballada przenikają do muzyki instrumentalnej jak gdyby incognito, jako swobodne i odbiegające od klasycznych schematów części form wieloczęściowych, np. jako Romanza w koncertach bądź symfoniach.
Można by rzec, że za dobór repertuaru tego koncertu w dużej mierze odpowiedzialna jest księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord, która całą swoją działalnością przyczyniała się do promocji sztuki, a w szczególności muzyki wśród tamtejszego mieszczaństwa. Świadczą o tym chociażby zachowane w Archiwum Książąt Żagańskich afisze wieczorów muzycznych odbywających się w komnatach Pałacu oraz w Resursie. Ich programy wypełnione są nazwiskami znakomitych ówczesnych kompozytorów (Mendelssohn-Bartholdy, Weber), ale także najwybitniejszymi twórcami przeszłych epok (Beethoven, Mozart, JS Bach). Podczas tych muzycznych spotkań przeważały kompozycje wokalno-instrumentalne: pieśni, fragmenty oper lub innych dzieł scenicznych wykonywane najczęściej z towarzyszeniem fortepianu lub w transkrypcjach na zespoły kameralne.
Organizatorzy:
Żagański Pałac Kultury
Fundacja Arte dei Suonatori
Lubuskie Towarzystwo Kulturalne
Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas