Sie
3
sob
Strefa Chillu na dziedzińcu pałacu @ Dziedziniec Pałacu Książęcego
Sie 3@19:00 – Sie 4@00:00
Horror w sali Inter „Winchester: Dom Duchów” @ Sala Inter Pałacu Książęcego
Sie 3@21:30
Sie
4
nie
Bajka dla dzieci w sali Inter @ Sala Inter Pałacu Książęcego
Sie 4@14:00
Zaparkuj na kocyku @ Podzamcze Pałacu Żagańskiego
Sie 4@15:00 – 18:00
Przedsionek Raju @ Kościół  pw. Nawiedzenia NMP
Sie 4@19:30

Już w najbliższą niedzielę o godz. 19:30 w kościele
pw. Nawiedzenia NMP odbędzie się drugi koncert „Przedsionka Raju”. Wstęp na wszystkie koncerty cyklu jest bezpłatny.

Wystąpią:

Jesenka Balic Zunic
skrzypce

Joanna Boślak-Górniok
klawesyn

Green Kore

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Suita orkiestrowa a-moll BWV 1067
Ouverture, Rondeau, Sarabande, Bourrées I & II, Polonaise & Double, Menuett, Badinerie

Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
(…), Andante, Allegro assai

Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068
Ouverture, Air, Gavotte I & II, Bourrée, Gigue

Sie
7
śr
Bajkowe środy
Sie 7@10:00 – 11:30
Sie
8
czw
Zumba Kids @ Dziedziniec Pałacu Książęcego
Sie 8@10:00
Sie
9
pt
Zajęcia piłkarskie z Akademią Falubaz @ Podzamcze Pałacu Żagańskiego
Sie 9@10:00
Festiwal „Muzyka w Raju” @ Sala Kryształowa, Pałac
Sie 9@18:00

Festiwal „Muzyka w Raju” od samego początku jest ofiarą swojej nazwy. Trzeba nieskromnie przyznać, że nazwa się nam udała. Dzisiaj ma bardzo konkretny desygnat, zainteresowani wiedzą, co oznacza i co się za nią kryje, ale dwadzieścia lat temu wcale nie było to takie oczywiste.

Na Ziemi Lubuskiej nie wszyscy tłumaczyli sobie słowo „Paradyż” jako „raj”. Dla tych, którzy je w ogóle kojarzyli była to zwyczajowa nazwa seminarium duchownego albo alternatywna nazwa geograficzna dla połączonych ze sobą wsi Gościkowo i Jordanowo.

Wymyślając nazwę dla festiwalu wpadałem w coraz większą rozpacz, ponieważ chciałem, żeby z jednej strony mówiła wprost, że jest to festiwal muzyki dawnej, a po drugie, że jest to festiwal, który odbywa się w bardzo konkretnej lokalizacji. Nie zachowały się moje notatki z propozycjami nazw festiwalu i nie chcę ich tutaj odtwarzać z zawodnej pamięci. Natomiast nie mam kłopotu z przywołaniem momentu, kiedy w desperacji powiedziałem sobie, dlaczego nie ma to być po prostu muzyka w Paradyżu, czyli muzyka w Raju. W tym momencie słowo „raj” było dla mnie wyłącznie tłumaczeniem łacińskiego „paradisus”.

Tak było bardzo krótko, bo już pierwsze pytanie, z jakim zwrócił się do mnie dziennikarz w związku z nową inicjatywą dotyczyło rajskości wydarzenia, a przede wszystkim miejsca. „Co sprawia, że Paradyż jest rajem dla muzyki?” brzmiała ta zdecydowanie tautologiczna kwestia.

Od tego momentu w tym i w wielu innych wariantach słyszałem je dziesiątki i setki razy. W końcu nauczyłem się też odpowiadać na nie za każdym razem trochę inaczej, tworząc w ten sposób swoistą koncepcję „raju muzycznego” i ekstrapolując ją w końcu z Paradyża na całą Ziemię Lubuską czego dźwiękowym ucieleśnieniem stał się ostatecznie cykl koncertowy „Przedsionek Raju”. Tutaj, jak się okazało, nawiązałem zupełnie nieświadomie do tradycji, która w ten sposób kazała nazywać kościół w Jordanowie (vestibulum paradisii).

Teraz wypadałoby tę filozofię raju wyłaniającą się z niezliczonych reakcji na pytania dziennikarzy wyłożyć. Nie jest to może specjalnie trudne, bowiem niczego szczególnie oryginalnego nie wymyśliłem. Po prostu relacjonowałem punkt po punkcie, z roku na rok to wszystko, co się w Paradyżu działo, o czym rozmawialiśmy w swoim zamkniętym kręgu i co uznawaliśmy za wyjątkowe, czyli nie z tej ziemi, a więc w domyśle rajskie.

W tej myślowej konfabulacji raj ma swoje konkretne położenie geograficzne i kształt materialny. Pod tym względem jesteśmy blisko wyobrażeń średniowiecznych. Jest założenie klasztorne, pięknie położone w dolinie Paklicy, na które składa się bryła klasztoru połączona z kościołem oraz inne zabudowania otoczone murem, w obrębie którego rozpościera się wielki ogród oraz niewielki park. Kościół ma wspaniałą akustykę, chociaż potrafi płatać figle. W zasadzie nic, czego nie byłoby w podobnych założeniach w setkach innych miejsc na świecie.

Kiedy wejdziemy do wnętrza budynku w czasie trwania festiwalu zrozumiemy, dlaczego tak wielu muzyków uważa to miejsce za wymarzone. Co prawda nie jest w żaden sposób przystosowane do muzyki, ale muzyka łatwo się do niego przystosowała, na przykład anektując sale wykładowe i zamieniając je w sale do prób. Wszyscy mieszkają w tym samym miejscu, w tym samy miejscu spożywają posiłki, kiedy potrzebują chwili wyciszenia idą do swojego pokoju albo na spacer. Nikt im w tym nie przeszkadza, a przeciwnie wszyscy im w tym pomagają. To wszystko. Zapowiadałem, że będzie banalnie.

Może więc to wcale nie jest raj tylko nasz promocyjny zabieg utrwalający wizję czegoś niecodziennego, niemal nieosiągalnego? Aż tacy perfidni nie jesteśmy. Dla muzyków te proste sprawy: możliwość poświęcenia się wyłącznie pracy, nie tracenie czasu na przejazdy, spokój i poczucie bezpieczeństwa, które dają ludzie, jakimi są otoczni, to w dzisiejszym świecie profesjonalnej muzyki rzadkość tak wielka, że rajska metafora przyjmowana jest przez artystów jako wyjątkowo trafne opisanie realiów Paradyża.

W tych ramach może toczyć się swobodnie dramatyczny proces tworzenia muzyki, nierzadko pełen napięć, konfliktów, pojednań, małych depresji i wielkich euforii. W muzycznym raju musi być bowiem trochę miejsca na piekło i na czyściec. Tutaj nasz raj nie przypomina już średniowiecznego.

Teraz w poszukiwaniu, a może tworzeniu, raju wyruszamy też w inne miejsca Ziemi Lubuskiej. Może to doświadczenie uczyni naszą koncepcję rajskości mniej banalną.

Cezary Zych

Szczegóły:
www.muzykawraju.pl
www.zpk.zagan.pl

Bilety i karnety:
www.abilet.pl

 

Muzyka w Raju @ Kościół Nawiedzenia NMP
Sie 9@21:00