Filmowe Lato Pogranicza

Pogranicza to strefy, które często dzielą, ale mają też ogromny potencjał łączenia, stwarzają okazję do spotkania. Podobnie jak druga edycja żagańskiego Filmowego Lata – wespół z miastem partnerskim Teltow będziemy czerpać z tej twórczej energii. Na gruncie kultury filmowej, która w szczególny sposób porusza się na granicach i pograniczach, a jednocześnie stanowi uniwersalny język. Ideą tegorocznego programu jest ruch – między światami, ruch między epokami.
Pierwszego dnia (9.07) w studyjnym Kinie Inter w Żagańskim Pałacu Kultury spotkamy się z najnowszym kinem niemieckim i historią kina na Dolnym Śląsku. O godz. 11:00 odbędzie się projekcja określanego jako „miejska symfonia” najnowszego filmu Dominika Grafa „Fabian albo świat schodzi na psy” (2021). Przeniesiemy się w czasie do Berlina lat 30. XX wieku. Doświadczony niemiecki reżyser wziął na warsztat jedną z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – „Fabian: Historia pewnego moralisty” Ericha Kästnera. Odważnie eksperymentując ze stylem, tworzy intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje. W światła neonów i nocne labirynty Berlina 1931 roku zanurzymy się z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem (w tej roli Tom Schilling). Zdjęcia kręcono m.in. w Görlitz.
Po dwugodzinnej przerwie o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie – prelekcję oraz dyskusję – z dr hab. Andrzejem Dębskim z Uniwersytetu Wrocławskiego (Centrum im. Willy’ego Brandta) – badaczem, autorem wielu publikacji, specjalistą zajmującym się historią kina na Dolnym Śląsku, historią kin wrocławskich, kinem polskim i niemieckim w kontekście pogranicza kultur. W trakcie spotkania poznamy dolnośląski krajobraz kulturowy przed 1945 rokiem przez pryzmat szeroko pojętego kina. Będzie to również okazja do dyskusji i poznania historii regionu od tej pasjonującej strony.
Kolejna projekcja o godz. 18:00 to metafizyczna podróż do słowiańskich początków Berlina. Nić przewodnia filmu wiąże się z mitologiczną postacią Ondyną (niemiecka tytułowa „Undine”, 2020), łączącą światy mitologii słowiańskiej i nordyckiej – boginką, nimfą wodną, rusałką, zamieszkującą stawy, jeziora, rzeki i wodospady. Znana jako motyw literacki z początków polskiego romantyzmu, pojawia się w balladach Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Uchodzący za jednego z najciekawszych niemieckich reżyserów Christian Petzold konfrontuje się z potęgą mitu ujętą we współczesnej formie. Ta pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu nabiera przez to uniwersalnego wymiaru. Realizm magiczny przenika się w niej z melancholijnym romansem. Przekonujące role stworzyły gwiazdy niemieckiego kina, Paula Beer i Franz Rogowski.
Zwieńczeniem pierwszego dnia (godz. 20:00) będzie spotkanie podsumowujące z filmową oprawą muzyczną połączone z otwarciem wystawy Andrzeja Winiszewskiego pn. „Muzyka Komedy”. Dziennikarz muzyczny Radia Zachód zaprezentuje również prelekcję „Polskie kino na ścieżce dźwiękowej na przykładzie wybranych filmów polskiej kinematografii”. Poznamy tym samym jednego z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej, Krzysztofa Komedę.
Drugiego dnia (10.07) odbędzie się wycieczka studyjna do Filmpark Babelsberg w Poczdamie. Pozwoli ona zgłębić tajniki produkcji filmowej, poszerzyć wiedzę o kinematografii, a także poznać kulisy świata filmu. Przegląd to okazja do poznania filmowego dziedzictwa pogranicza polsko-niemieckiego i repertuaru wywołującego emocje, stwarza okazję do wymiany doświadczeń i poglądów. „Pogranicza” są otwarte na transmisję treści kulturowych, tętnią twórczym potencjałem przełamywania granic i stereotypów. Otwarcie 9 lipca o godz. 10:30.
Projekt współfinansowany z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas