Jak w nowy sposób spojrzeć na miasto, na codziennie mijane, znane miejsca? Jak ująć w kadr otaczającą najbliższą rzeczywistość? Czy fotografia może pomóc w poznawaniu dziedzictwa kulturowego naszego najbliższego otoczenia? Jeżeli pytania te brzmią intrygująco, to znaczy, że projekt „Efekt-Żagań” jest właśnie dla Ciebie! To sposób na efektowne, efektywne, a przede wszystkim kreatywne poznanie inspirującego miasta i regionu.

 

Ta wyjątkowa propozycja łączy w sobie kurs technik fotograficznych, teorii i praktyki fotografowania z utrwalaniem tożsamości lokalnej ukrytej w miejscach często nieoczywistych. To nowy model uczestnictwa w kulturze, nowoczesne technologie i wykwalifikowana kadra ŻPK oraz Lubuskiej Szkoły Fotografii.

 

„Efekt-Żagań”, czyli cykl 12 warsztatów, konkurs i wymierny efekt w postaci kulturalnego kalendarza. Nagrody, ale przede wszystkim sposób na rozwój i wartościowe spędzenie czasu. Dzięki temu projektowi poznasz tajniki fotografii aktywnie i twórczo.

 

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie i mieszkasz na terenie powiatu żagańskiego, wypełnij formularz zgłoszeniowy

 i wyślij na adres:k.jedzierowska@zpk.zagan.pl

lub zostaw w Salonie Kultury na Jana Pawła II 7 w Żaganiu.

 

Formularz do pobrania na stronie: www.zpk.zagan.pl w zakładce „Efekt Żagań” oraz

w Salonie Kultury na Jana Pawła II 7 w Żaganiu od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00.

Dodatkowe informacje pod nr tel. 533 100 850.

Jarosław Szczepaniak – instruktor warsztatów fotograficznych

O sobie:

Fotografuję od czasów, gdy Zenit 12 xp był jednym z najpopularniejszych aparatów fotograficznych w tej części Europy, a powiększalnika Krokus używało się w łazience, bo tylko tam było wystarczająco ciemno. I tak z upływem lat z hobby zrodziła się pasja, a z pasji powstał sposób na życie. Zenita zamieniłem na Canona i tak marka ta towarzyszy mi od wielu lat, stałem się zapalonym „canoniarzem”. Uwielbiam fotografię krajobrazową i jak to często idzie w parze, połączyłem ją z pasją do podróży i wspólnie z żoną Anną założyliśmy blog podróżniczy nastrojewpodróży, gdzie publikuję między innymi swoje zdjęcia. W roku 2019 w Miejskiej Bibliotece im. Papuszy w Żaganiu miał miejsce wernisaż wystawy fotograficzno- malarskiej „W samo południe” moich i żony prac inspirowanych klimatami Południa Europy. Zajmuję się fotografią okolicznościową, jak również produktową, ta druga daje dużo wytchnienia i spokoju po fotografowaniu często szalonych imprez. Dbając o swój warsztat i o nowe trendy uczestniczę w szkoleniach prowadzonych przez innych fotografów. Od kilku lat jestem instruktorem fotografii w Bibliotece Kultury w Iłowej. Kilkakrotnie zdobyłem wyróżnienia i nagrody w konkursach fotograficznych. Moim ulubionym cytatem jest zdanie Imogen Cunningham amerykańskiej fotografki, portrecistki: „Które z moich zdjęć jest moim ulubionym? To, które zrobię jutro”. W fotografii cenię prostotę i miłą oku kompozycję.

Projekt „Efekt Żagań” wystartował. Spośród dwunastu filmików szkoleniowych przygotowanych przez naszego partnera projektu Akademia Twórczych Poszukiwań. 31 maja 2021r. uczestnicy zapoznali się z jedną z technik fotograficznych jaką są długie czasy naświetlania.

Warsztaty fotograficzne podczas projektu przebiegać będą pod czujnym okiem naszego instruktora -Pana Jarosława Szczepaniaka.

Biała dama pojawiła się dziś w Pałacu Książęcym , a na dowód tego „zjawiska” prezentujemy Państwu oczywiście fotografie.

Pierwszy konkursowy temat został przećwiczony.

Drugie spotkanie, dwa tematy konkursowe i dwa kolory-czyli „Czerń i biel – duet doskonały”. Uczestnicy projektu fotograficznego „Efekt Żagań” wgłębili się w temat fotografii monochromatycznej, a także zapoznali z atrakcyjną metodą,jaką jest „Efekt bokeh”.

Miło jest widzieć chęć zdobywania wiedzy, tworzenia oraz realizowania swoich pasji.

Zapraszamy do wspólnej przygody, są jeszcze wolne miejsca.

 

Uczestnicy projektu Efekt Żagań po części szkoleniowej wyruszyli w plener by poćwiczyć i popracować nad nową techniką jaką jest fotografia architektury.

„Jej wysokość wieża” jako kolejny temat konkursowy projektu prezentowała się dziś doskonale, efekty wkrótce.

 

 

Dzisiejsza aura dała nam ogromne możliwości do pracy z blendą przy sesji kostiumowej. Uczestnicy projektu „Efekt Żagań” ochoczo pracowali przy kolejnym konkursowym temacie jakim jest: „Wizyta u czterech sióstr”, dzielna grupa dała z siebie wszystko i już deklaruje, że na  kreatywny spacer z regionalistą Mariuszem Wieczerzyńskim wstawi się punktualnie.

Dziękujemy naszym modelkom za udział w dzisiejszej sesji.

 

Kreatywny spacer z regionalistą Mariuszem Wieczerzyńskim z gościnnym udziałem Stanisława Byczkowskiego pokazał uczestnikom projektu Efekt Żagań jak ciekawe mogą być miejsca w naszym mieście, te które codziennie mijamy i te które są”ukryte”.

To pierwszy taki spacer z pośród trzech zaplanowanych wzbogacony o ciekawe opowieści naszych przewodników. Obu Panom bardzo dziękujemy.

To już szóste spotkanie uczestników projektu „Efekt Żagań” kończące jednocześnie pierwszą połowę cyklu 12 spotkań.

Uczestnicy projektu zapoznali się z kolejną techniką fotograficzną jaką jest malowanie światłem.

 

„Zakręcony Żagań” jako kolejny temat konkursowy projektu „Efekt Żagań” przećwiczony został w Pałacu Książęcym, pogoda podobnie jak i temat bywa zakręcona i nie pozwoliła nam tym razem w pełni przećwiczyć techniki fotografii panoramicznej. Ale już w sobotę przed nami drugi kreatywny spacer z regionalistą Mariuszem Wieczerzyńskim, podczas którego z pewnością powstaną panoramiczne fotografie naszego miasta.

 

Kreatywny spacer po mieście to kolejna cenna wskazówka do konkursu fotograficznego, w którym wezmą udział uczestnicy projektu Efekt Żagań.

Nasi przewodnicy Mariusz Wierzerzyński oraz Stanisław Byczkowski „skierowali” nasze obiektywy

fotograficzne w kierunku miejsc, które codziennie mijamy i w pośpiechu ich nie zauważamy.

Spacer służy również rozmowom, podczas których zrodziły się już nowe „kulturalne” pomysły związane z fotografią.

Dziękujemy obu Panom za ten kreatywny sobotni spacer.

 

„Niezłe aparaty” to kolejny temat konkursowy projektu Efekt Żagań. Sportowcy i ich wyczyny to bardzo ciekawy temat do fotografowania, a w szczególności Stowarzyszenie Turystyczne Ogniwo oraz nasze sportsmenki Ania Lipiecka i Marzena Kulikowska.

Dziękujemy naszym modelkom i modelom.

Fotografia barwna i wymuszona perspektywa to dwie ostatnie już techniki fotograficzne, jakie poznali uczestnicy projektu „Efekt Żagań”. Do naszych fotografii pozowali nam członkowie zespołu Con Anima Musica, którzy nasze ostanie warsztatowe spotkanie, również uświetnili swoim występem, za co serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy naszemu instruktorowi Jarosław Szczepaniak, a Wam Drodzy „Efekciarze” życzymy mnóstwa pomysłów i inspiracji do Waszych konkursowych fotografii, czekamy na … Efekt Żagań, do zobaczenia we wrześniu!

 

 

W sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury jury oceniało zdjęcia konkursowe uczestników projektu ,,Efekt Żagań”. Po długich i burzliwych obradach udało wybrać się najlepsze kadry. Ogłoszenie wyników odbędzie się 22 października o godz.18.00 w Holu Cesarskim.

 

23 października odbyła się wycieczka dla uczestników i partnerów projektu Efekt Żagań, a w dodatku pracowita, ponieważ uczestnicy mieli plenery w urokliwych miejscach tj. Ruinach Pałacu w Zatoniu, Żabim Dworze oraz Pałacu w Broniszowie. Szukaliśmy inspiracji, uczyliśmy się nowych technik fotograficznych. Była to mega fajna integracja grupy.

 

Projekt fotograficzny „Efekt Żagań” dobiegł końca. Dokładnie rok temu wszystko się zaczęło , pojawił się pomysł stworzenia projektu związanego z fotografią po czym nadszedł czas jego realizacji.

31 uczestników projektu zgłębiało tajniki fotografii podczas warsztatów fotograficznych, plenerów, spacerów kreatywnych.

Aż nadszedł czas konkursu, do którego przystąpiło 16 osób. Wpłynęły 154 fotografie, spośród których jury wybrało te zwycięskie.

Wyniki konkursu fotograficznego wyglądają następująco:

I miejsce- Janusz Suszycki

II miejsce – Katarzyna Winczaruk

III miejsce aequo – Barbara Buczek, Barbara Pająk

Wystawę pokonkursową można oglądać w Holu Cesarskim Żagańskiego Pałacu Kultury.

Wszystkim uczestnikom i partnerom projektu jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Konkurs fotograficzny

POBIERZ REGULAMIN

Zobacz również
Szybki kontakt
Dołącz do nas