Bartosz Smorągiewicz & Barbara Drazkov ,,Muzyka Komedy”
Już jutro – gratka dla wszystkich fanów muzyki filmowej. O godzinie 20:00 zapraszamy na koncert żaganianina Bartosza Smorągiewicza w duecie z Barbarą Drazkov (piano).
Koncert ,,Muzyka Komedy” odbędzie się w sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury. Wstęp wolny
Bartosz Smorągiewicz
ukończył saksofon jazzowy na Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję, jako student prof. Chrisa Beiera. Studiował również w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka na Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer”, dzięki której otrzymał grant na realizację projektu kompozytorskiego „Diaspora Crossings”, sfinalizowanego serią koncertów w Nowym Jorku. Jest laureatem I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku a także III nagrody na VII edycji tego festiwalu. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie zdobył stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.
Jako jedna z kilkunastu osób z całego świata został zaproszony do udziału w legendarnych warsztatach kompozytorskich założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego, BMI Jazz Composers’ Workshop, odbywających się w Nowym Jorku.
Bartosz od wielu lat otrzymuje zamówienia na komponowanie muzyki od różnych festiwali muzycznych. Niektóre z nich to:
10. rocznica International Chopin & Friends Festival
kompozycja Bartosza została wykonana przez kwintet klarnetowy do instalacji multimedialnej podczas trwania festiwalu w Nowym Jorku
„Rozrywkowe Mazurki” na skrzypce i wiolonczelę, w ramach priorytetu Kolekcje
Zamówienia kompozytorskie MKiDN, realizowanego przez IMIT. Prawykonanie odbyło się podczas festiwalu Emanacje.
Jego jazzowe kompozycje i aranżacje wykonywały:
Big Band “Konglomerat”, “3275kg Orchestra”, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg, Score Jazz Orchestra z Holandii, Big Band Aachen, Filharmonię Belgorod w Rosji.
Kompozycje kameralne i solowe wykonywane były na Teheran International Contemporary Music Festiwal, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Festiwalu Emancje w Dębnie, Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach królewski w Warszawie, Janowieckich Interpretacjach Muzyki, Falenickich koncertach letnich w Warszawie, czy Festiwalu Telemannowskim w Żarach.
W sierpniu 2017 roku ukazała się płyta z jazzowymi kompozycjami Bartosza Smorągiewicza pt. „Hustle & Bustle”.
Miał przyjemność współpracować z wieloma uznanymi artystami.
Byli to m.in.: Monika Brodka, Natalia Sikora, Milo Kurtis, Dariusz Stachura, prof. Jim McNeely, prof. Hans Peter Salentin, prof. Leszek Żądło, prof. Mike Svoboda, dr hab. Ryszard Borowski, dr hab. Krzysztof Przybyłowicz, dr Rafał Grząka, dr Zbigniew Wrombel, dr Steve Hunt, dr Maciej Fortuna, Marcin Masecki, Krzysztof Gradziuk, Izabela Buchowska, Paweł Pańta, Józef Eliasz, Michał Jaros, Krzysztof, Lenczowski, Kuba Kujawa, Andrzej Święs, Miłosz Oleniecki, Jan Stokłosa, Lewis Robinson, Christian Fabian, John Blair, Rehan Syed, Harald Oeler, Bertram Oeler, Max Ludwig, Felix Himmler, Markus Geiselhart, Sylwia Bialas, Nobuko Miyazak, Emi Inaba, Patryk Piłasiewicz, Piotr Wrombel, Katarzyna Stroińska, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Dorota Samsel, Maciej 'Tryfonidis’ Bielawski, Waldemar Franczyk, Maciej Wojcieszuk, Mark Sheperd.
Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista) występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii.
Koncertował na licznych festiwalach: Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Żarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal Goodfest Polish New Music w Dębicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, Emanacje, Chopin na Krakowskim Przedmieściu, Seifert Competition w Krakowie, Red Bull Music Academy Warszawa, Dzieżgońskie Spotkania z Old Jazzem, Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi, Jazz na Kresach w Zamościu, Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni, Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” w Łochowie, Puls Wolności Warszawa, Jazz nad Niegocinem, Kemerynki w Koszalinie, Wjazd Króla.
Barbara Drazkov
Barbara Drazkov Drążkowska to mieszkająca w Belgii pianistka, kompozytorka i aranżerka. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie profesora Grzegorza Kurzyńskiego. Następnie – uhonorowana prestiżowym stypendium rządu niemieckiego (DAAD) – kontynuowała naukę w Kolonii i Lubece pod opieką Pierre-Laurenta Aimarda oraz Jamesa Tocco.
Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej. Grając w ciemności z noktowizorem (Niewidzialna Pianistka) czy realizując autorską trasę koncertową na rowerze (Green Pianist), Barbara tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.
Współpracowała z takimi artystami jak Paweł Mykietyn, Agnieszka Duczmal, Leszek Możdżer, Nicholas Lens, Sidi Larbi Cherkaoui, David Dawson, Szymon Brzóska, María Pagés, Manjunath BC. Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata (m.in. Opera House w Sydney, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Bunkamura Theatre w Tokio, Opera Narodowa w Amsterdamie).
Jako kompozytorka współpracowała m.in. z Teatrem Szwalnia w Łodzi (muzyka do spektaklu „Bóg rzeczy małych”), z festiwalem Animator w Poznaniu (muzyka do filmów animowanych Sumito Sakakibary), z Eastman Company w Antwerpii (muzyka do spektaklu „Genesis”). Jako aranżerka przełożyła na fortepian preparowany m.in. muzykę Krzysztofa Komedy (duet z saksofonistą Bartoszem Smorągiewiczem) czy psalmy Mikołaja Gomółki (duet z bas-barytonem Maciejem Straburzyńskim).